Víte, že pacientovi mluvícímu při měření TK, můžete naměřit chybnou hodnotu?
Mnoho dnešních ordinací používá elektronické (oscilometrické) měřiče krevního tlaku. Zdravotnické veřejnosti je běžně známa řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu, neboť mohou vést k chybným hodnotám krevního tlaku a následně pak chybným diagnostickým závěrům.
Poměrně málo známým faktem je, že pokud pacient během měření mluví, vznikají rozsáhlé artefakty, které výsledek ovlivňují.
Oscilometrický přístroj s manžetou a hadičkou představuje elektroakustický systém. Tento systém je citlivý na přenos hluků. Kromě pulsací jsou tak přenášeny nejen pohybové artefakty, ale také vibrace způsobené tím, jak pacient mluví. A právě tyto zvukové vibrace způsobují deformaci tlakové křivky a mohou vést k chybným hodnotám.
Poněkud lépe jsou na tom některé ABPM (holtery TK). Mnoho moderních ordinací je dnes ambulantními monitory krevního tlaku vybaveno (jsou známé též jako holter TK, AMTK nebo ABPM). Tato metoda významně statisticky zpřesňuje výsledky – TK je sledován v mnoha měřeních po celý den. Navíc přináší obraz o vývoji TK mimo ordinaci a zejména v nočních hodinách.
Nejvyspělejší holtery TK, jako je SEIVA TonoTrack, jsou díky odlišné konstrukci obvykle schopny artefakty odhalit a získat správnou hodnotu. V případě velkých artefaktů pak zopakují měření.
Většina negativně ovlivňujících faktorů je běžně známa, ale máme ověřeno praxí, že právě mluvení pacienta je často opomíjeno.
Jak se vyhnout problémům s mluvením pacientů během měření TK?
Řešení je jednoduché. Stačí, když při nasazení přístroje sestra pacienty důrazně upozorní, že během měření nemají mluvit. Tyto instrukce jsou též obsaženy v „deníku pacienta“, který je ke stažení níže.
Instrukce pro pacienty + deník pacienta si můžete stáhnout zde:
Mohlo by Vás zajímat: SEIVA TonoTrack – nejspolehlivější přístroj na českém trhu